Izdedžu kalni zaļajā ainavā

Apraksts: CVRD Inco (Kanāda) metalurģiskajai korporācijai ražošanas darbības laikā rodas daudz izdedžu. Tā ir tik daudz, ka tas sāk apdraudēt tuvumā esošo pilsētu Sadberiju. Izdedži sāka dominēt uz apkārtējās ainavas fona. CVRD uzdevums – pārvērst izdedžu izgāztuves par gleznainu zaļu ainavu.

Problēma: Situācija saasinājās tādēļ, ka Getčelas pilsēta izauga un sāka robežoties ar izdedžu kalniem. Par cik izdedžu izgāztuves un pilsēta tuvojās saplūšanas vietai, kompānijas vadība nolēma izmantot jaunu rekultivācijas metodi.

Izdedžu izgāztuves 8 ha platībā robežojās ar autoceļu. Vispirms bija nepieciešams samazināt eroziju un puteklu nokļūšanas iespēju uz braucamās daļas. Nepieciešams izplānot un sablīvēt izdedžu masīvās izgāztuves. Rezultātā radīsies stāvas nogāzes (3:1), atsevišķās vietās līdz pat 30 m augstumā.

Risinājums: No gigantisko izdedžu izgāztuvēm izveidoja vairākas nogāzes 30 m garumā, sadalītas savā starpā ar horizontālām kāplēm 6 m platumā. Šim nolūkam bija nepieciešams izveidot nogāzi attiecībās 3:1.

Tehnoloģija: Profile Products uzņēmuma inženieri izstrādāja piedāvājumu un ieteica uzstādīt filtrējošos, sadalošos Terra-Tubes spārnus un veikt zāles sēklu un FlexTerra FGM mulčas hidrosēšanu. Darbs tika uzsākts augusta sākumā.

Zemā pH izdedžu līmeņa stabilizācijai bija nolemts uzklāt mālus 46 cm biezā slānī. Kopā uz visām nogāzēm tika uzklāti 61164 m2.

Nākamais solis bija Terra Tubes spārnu uzstādīšana šķērseniski nogāzēm ar 11 m intervālu. Kopumā bija uzstādīti 1,6 km Terra-Tubes.

Terra-Tubes bieži izmanto kopā ar FlexTerra stāvo un sarežgīto nogāžu erozijas kontrolei.

Vienas hidrosēšanas iekārtas uzpildei bija nepieciešams 454 kg FlexTerra mulčas un 23 kg zāles maisījuma, tāpat arī minerālmēsli un kaļķis. Pie tam FlexTerra mulčas patēriņš bija 5100 kg/ha.

Rezultāts: Jau augusta beigās bija vērojama zālāja aktīva augšana, gandrīz visas virsmas pilnībā sazaļoja. Vēl nesen šīs virsmas bija izdedžu izgāztuves, bet tagad tās pārvērtās par koptiem zaļojošiem pakalniem.

Autoceļa projekts Ontario Kanādā

Apraksts: Viens no uzdevumiem ceļa izbūvē bija 11 ha liela laukuma apzaļumošana, ieskaitot slīpās iebrauktuves ar nogāzēm 3,5 m garumā un 2:1 slīpumu.

Problēma: lai apzaļumotu šādus posmus, speciālisti bija spiesti atrisināt augsnes erozijas problēmu, stabilizēt uzbērumus un novērst augsnes noskalošanu uz notekām.

2:1 slīpu nogāžu aizsardzība nav viegls uzdevums. Stāvas nogāzes neļauj ērti izpildīt darbus, tādēļ ir nepieciešams materiāls, kurš pilnībā nosegs augsni un pietiprināsies pie tās. Šai sakarā materiālam jānotur mitrums, kas nepieciešams zāļu maisījuma mitrināšanai.

Risinājums: Tika nolemts atteikties no preterozijas pārsegumiem, tā kā uzstādīšana prasa lielākus tēriņus, tie nenodrošina 100% kontaktu ar augsni – daļēji augsne paliek bez aizsardzības, dažos izžuvušos posmos zāle nesadīgs. Tāpat tika pieņemts lēmums atteikties no BFM, jo tā mazāk notur mitrumu, tās piestiprināšana pie augsnes prasa 24 līdz 48 st. darba laika, bet izsmidzināšana jāveic uz sausas augsnes.

Tehnoloģija: Firma ,,Mulch It”, kas specializējas hidrosēšanā, izvēlējās FlexTerra, vienīgo mulču, kurai piemīt patenteta ķīmiskā un mehāniskā sasaite. FlexTerra brīnišķīgi piestiprinās pie augsnes, veidojot segu kopā ar mikrofloru labākai sēklu uzdīgšanai.

Tās mehānisko saišu kombinācija ar šķērssaites hidrokoloidālo līmi-stiprinātāju, lauj izsmidzināt FlexTerra, neskatoties uz nokrišņu tuvošanos. FlexTerra tika uzklāts ar hidrosēšanas iekārtu, kur maisījuma patēriņs bija 3600-4500 kg/ha. Tai pievienoja 7 šķirņu zāļu sajaukumu un minerālmēslus.

Rezultāts: Neskatoties uz sauso vasaru un stāvām nogāzēm, erozijas kontroles un zāles sējas rezultāti jau bija redzami pēc diviem mēnešiem kopš hidrosēšanas darbu pabeigšanas.

Zemes rekultivācija pēc ugunsgrēkiem

Apraksts: 2003 gadā Kalifornijas štatā ugunsgrēki iznīcināja visu augu valsti uz slīpajām nogāzēm un nokalnēm gar 118. un 23. trasēm, atstājot aiz sevis biezu pelnu kārtu.

Problēma: Kalifornijas štata autotransporta departaments nonāca pie dilemas: ,,Kā saglabāt tīrus un kustībai drošus autoceļus stipru lietusgāžu un vēja laikā?”. Pelnu un putekļu noturēšanas plāna izstrāde, tāpat arī veģetācijas atjaunošanai, departaments vērsās pie hidrosēšanas nozares speciālistiem.

Uzdevuma būtība bija pelnu stabilizācija un veģetācijas atjaunošana ar hidrosējas palīdzību 52 ha platībā, 24 km garumā. Darbi bija jāpaveic ātri, jo uz daudzām nogāzēm pelni lietus laikā var tikt pakļauti noskalošanai. Tas var izprovocēt šļūdoņus, aizdambēt drenāžas caurules un radīt bīstamus apstākļus automobiļu kustībai.

Risinājums: Šāda liela objekta realizācijai ar nepieciešamo darbu veikšanas ātrumu, iederas hidrauliski uzklājamā mulča. Turpmākās konsultācijas ar Profile Products ļāva pārliecināties par to, ka koksnes hidromulču BFM var uzklāt ar dažādu blīvuma pakāpi, pie tam, paliekot esošo izcenojumu robežās.

Kompānija "Dietz Hydroseeding" darbā izmantoja 2 iekārtas hidrosējai un 6 operatorus. Mulčas izsmidzināšana 30 līdz 45 m attālumā ļāva radīt preterozijas nosegslāni. Laukums tika apstrādāts 2 etapos. Pirmais - BMF uzklāšana. Otrais - BFM uzklāšana kopā ar zāles sēklām.

Tehnoloģija: Inženieri izmantoja Hydro-Blanket Bonded Fiber Matrix, izlietojot 2240 kg/ha. Mulčas izlietojums bija divreiz mazāks kā rekomendē šādos gadījumos. Speciālisti aprēķināja, ka plānāks hidromulčas slānis ļaus vietējiem augiem ātrāk izaugt.

Rezultāts: Visi darbi tika pabeigti 3 nedēļu laikā. Uzklātais hidromulčas Hydro-Blanket BFM preterozijas un veģetācijas atjaunošanas slānis izturēja 6 lietusgāzes, vienā no tām izkrita 100 mm nokrišņu.

Pateicoties koksnes mulčas hidrosēšanai ar nostiprinātāju, izdevās panākt notekūdeņu tīrību un aizsargāt augsni no izskalošanas. BFM pilnīgi nostiprināja un pielīmēja putekļu sīkās daliņas augsnei, radot gaisa caurlaidīgu un mitruma aizturošu garoziņu, caur kuru sadīga zālāja sēklas.